Колкото и радост и празничност да носи празничният сезон, той може да бъде и стресиращ за много хора. Проучване на Американската психологическа асоциация установи, че близо девет от десет (89%) хора са стресирани заради пари, изчезнали близки и предвиждащ семеен конфликт по празниците. Когато жонглирате със семейни задължения, пазаруване на подаръци и планиране на събития, може да почувствате, че това е най-стресиращото време на годината.
Въпреки това, като планирате напред и използвате календара си стратегически, можете лесно да управлявате ваканционния стрес. Така че, нека да разгледаме 12 начина, по които можете да превърнете календара си в съюзник за намаляване на стреса, за да можете да се насладите на сезона.
1. Блокиране на важни дати възможно най-скоро.
Значителен празничен стресор е натискът да се постигне всичко наведнъж. Като настроите празничния си календар по-рано обаче, ще избегнете хаоса в последната минута. Отличен начин да направите това е да блокирате ключови дати, веднага щом наближава празничният сезон – или дори по-рано. Това включва празнични партита, семейни събирания, училищни функции или нещо, свързано с работата.
Освен това пътуването по време на празничния сезон може да бъде стресиращо поради забавяне на времето, претъпканите летища и кратки графици. Като такъв, организирайте плановете си за пътуване предварително, като използвате календара си. Не забравяйте да блокирате дните за пътуване, да резервирате полети по-рано и да зададете известия, когато е време за настаняване. Освен това си позволете буфер ден след пътуването си, за да избегнете неочаквани закъснения и да се приспособите към рутината си.
Знаейки, когато времето ви е най-ограничено, ще ви помогне да избегнете преизвършването.
2. Планирайте дните за пазаруване и зададете напомняния.
Няма съмнение, че празничното пазаруване е един от най-отнемащите време аспекти на сезона; вместо да го изстискате в графика си, когато можете, оставете настрана конкретни времена, за да го направите. За да се противопоставите на това, насрочете „дневните за пазаруване“ в календара си и заделяйте няколко часа всеки път. В резултат на това няма да се налага да бързате и натоварването ще бъде разпределено, което ще улесни управлението.
Помислете за категоризиране на пазаруването по вид: подаръци за семейство, приятели и колеги или храна и декорации. Това ще ви позволи да се съсредоточите върху една задача в даден момент, а не да подскачате от магазина до магазина.
Не забравяйте да настроите и напомняния за онлайн поръчки. Например, за да избегнете всички злополуки в последната минута със късни пакети, насрочете напомняне за преглед на времето за доставка.
Обичайно е ваканционните събития и продажби да се провеждат в определени дни. Независимо дали става въпрос за сделка за Черен петък или коледен базар, поставете напомняне в календара си. Можете също така да избегнете стреса в последната минута заради закъснелите доставки, като насрочите напомняния за крайни срокове за купуване на подаръци.
3. Създайте бюджетен календар за финансово спокойствие.
Ваканциите източват банкови сметки, без съмнение. Въпреки това, поддържането на „бюджетен календар“ може да намали финансовия ви стрес. Календарът ви позволява да знаете точно кога ще получите или ще похарчите пари. За да останете в рамките на бюджета си, преценете разходите си за почивка за всеки ден за пазаруване на подаръци и специален повод.
Също така, когато бюджетът ви е разпределен за подаръци, заяждайте напомняне няколко дни преди всеки ден за пазаруване. Това ще ви помогне да останете на пистата финансово и да избегнете всякакви изненади през януари.
4. Издължа лично време за презареждане.
Не забравяйте да планирате време за себе си, когато създавате календара си. В крайна сметка, с толкова много задължения по време на празниците, има малко време за релаксация. Като такъв, оставете настрана времето от време от време, а след това да се отпуснете и да се презаредите.
Вашият календар може да служи и като напомняне да си починете. Всяка неделя през декември, например, можете да планирате „самообслужване неделя“. Може да е толкова просто, колкото медитацията, гледането на празничен филм или дори не прави нищо.
Алтернативно, можете да посочите няколко „деня без събития“ през целия празничен сезон. В наши дни избягвайте насрочването на социални събирания, задължения или работни събития. Отделянето на отпуск за почивка или за лично време може да предотврати прегарянето по време на стрес.
Често можете да задавате известия в цифрови календари. Обмислете задаване на напомняния, които да ви помогнат да запомните тези блокове за самообслужване. Това ще ви помогне да останете на върха на тези планове, дори когато нещата станат забързани по време на празничния сезон.
5. Организиране на събития и RSVP срокове.
По време на празниците вашата пощенска кутия вероятно ще прелее с покани за партита, семейни събирания и дори партита на работното място. Въпреки това, като управлявате социалния си календар ефективно, можете да намалите стреса и да избегнете преразсрочване.
Можете да добавите всяко събитие към календара си веднага щом го получите, като отбележите дали е задължително или по желание. Не забравяйте обаче, че не можете да присъствате на всички събития, особено ако трябва да пътувате до тях. За да избегнете липсващи срокове за отговор и да попречите на хората да изпращат допълнителни имейли или да провеждат телефонни разговори, настроете RSVP напомняния във вашия календар.
Ако имате гъвкави събития или покани, които могат да дойдат по-късно, можете също да оставите някои дни „TBD“ в календара си. В резултат на това ще можете да изстискате покана в последния момент, без да се чувствате прибързани.
6. Задайте напомняния за малки задачи и поръчки.
Пазаруване, опаковане на подаръци, пощенски картички и други малки поръчки са част от празничния сезон. Когато тези задачи се натрупат, те могат да станат непреодолими. За да изпълните тези малки задачи, използвайте календара си, за да планирате определени часове за тях.
Например, заяви напомняне за вас да си купите празнични картички до определена дата и още едно напомняне да ги изпратите седмица по-късно. Ако имате нужда от консумативи за печене, насрочете определен ден за пазаруване. Когато подобни задачи са „накъсани“ заедно, те са по-лесни за справяне, спестяване на време и умствена енергия.
7. Карта на празничните ястия.
Ходете ли на някакви ястия или събирания? Ако е така, планирането и подготовката са абсолютно необходими. Можете да използвате календара си, за да планирате кога да финализирате менюто си, да пазарувате за съставки и да приготвяте ястия. Разбиването на всяко хранене на по-малки стъпки прави процеса по-малко поразителен.
Също така, напомнете си да размразявате замразените предмети на ден или два предварително. Последното нещо, което някой иска в почивен ден, е да се справи със замразена пуйка.
8. Следете семейните традиции.
Няма нищо по-смислено от семейните традиции по време на празничния сезон. Организирането им обаче може да бъде стресиращо, особено ако са замесени няколко души.
Планирайте тези събития предварително и информирайте членовете на семейството рано за вашите планове. Например, ако печете бисквитки заедно, пазарувате или украсявате всяка година, ги поставяте в календара си и го споделяте с всички участници. В резултат на това комуникацията назад и напред се намалява и всички страни са на една и съща страница.
Ако използвате цифров календар, направете семеен календар или изпратете покани за събития, за да запазите всички на една и съща страница. По този начин всеки знае кога и къде ще се случат традициите, като свежда до минимум необходимостта от промени в последния момент.
9. Задайте граници, като блокирате времето „Не безпокойте“.
Определянето на граници е от съществено значение в свят, в който работата, семейството и социалните задължения се трупат. Въпреки това, за да предотвратите прегаряне, график „не безпокойте“ време в календара си. Можете да използвате това време за почивки в социалните медии, следобеди без технологии или вечери без обаждания.
Най-важното е да съобщите тези времена на семейството и колегите си, така че те да оценят нуждата ви от почивка. Можете да направите това, като споделите календара си с тях.
10. Използвайте технологиите, за да управлявате времето си.
Използването на цифрови инструменти може да направи вашия празничен календар по-продуктивен. Дигиталният календар, например, често включва списък със задачи, който може да ви помогне да си спомните по-малки детайли, като например да вземете ваканционни съставки. Използвайки календара, например, можете да зададете напомняния за конкретни задачи и да получите интелигентни предложения, така че да не пропускате нищо.
Освен това приложения като Todoist, Trello или Asana могат да бъдат интегрирани и проследени безпроблемно с календара ви за управление на задачите. Това може да бъде особено полезно, когато жонглирате с работни и лични задачи за почивка.
11. План за следпразнично време за намаляване на вятъра.
След натоварения празничен сезон планирането за почивка е от съществено значение. Така че, когато подреждате календара си, не забравяйте да планирате някои „дневни за възстановяване“ след празниците. Може би това означава няколко дни без ангажименти, така че да можете да се отпуснете, да наваксате със съня или да се съсредоточите върху грижата за себе си.
Ако пътувате за празниците, планирайте завръщането си с буфер ден преди да се върнете на работа. Това ви помага да декомпресирате, да разопаковате и нулирате, без веднага да нарушавате натоварен график.
12. Отразяване и приспособяване за бъдещи празници.
След празничния сезон прегледайте календара си и определете какво работи добре и какво може да се подобри. Ако смятате, че дните ви са претъпкани като пуйка, помислете как бихте могли да се приспособите през следващата година. Ако намерите декемврийските почивни дни твърде натоварени, може да разпространите някои дейности в някои почивни дни през ноември.
Размишлявайки върху тазгодишния календар, можете да планирате по-малко стрес по време на празничния сезон в бъдеще.
При замислена организация календарът може да бъде безценен за управление на ваканционния стрес. Ако планирате предварително, оставете настрана личното време и планирате задачи стратегически, ще можете да направите празничния сезон радостен, вместо да изпълните с безпокойство и безпокойство.
По време на този празничен сезон, позволете на календара си да ви насочи към по-релаксващо, пълноценно и радостно празнично преживяване.